2023-09-24

Leniwe dyniowe

Przepis na leniwe pierogi dyniowe czyli kluski z twarogu, dyni hokkaido, mąki oraz jajek. Kluseczki są proste w przygotowaniu. Możemy serwować je na deser lub danie główne. Najbardziej lubię podawać je posypane cukrem oraz polane roztopionym masłem. Świetnie smakują także z dodatkiem świeżych owoców, kleksem kwaśnej śmietany lub jogurtu.

Leniwe dyniowe

Potrzebne składniki

- 600 g półtłustego twarogu
- 200 g puree z dyni hokkaido
- 200 g mąki pszennej
- 2 jajka
- 1 łyżka cukru waniliowego
- 0,5 łyżeczki soli
- 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej (opcjonalnie)

Przygotowanie
KROK 1. Na początku przygotowujemy puree z dyni hokkaido. Dynię dokładnie myjemy, osuszamy, przekrawany na pół i wydrążamy miękki środek wraz z pestkami. Następnie kroimy ją na ćwiartki, które układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Kawałki dyni przykrywamy folią aluminiową i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni C (grzanie góra- dół) na około 60 minut. Po tym czasie studzimy ją, a następnie miksujemy na gładki mus*. 

* Tej odmiany dyni nie musimy obierać ze skórki, ponieważ ta jest cienka i jadalna. Ja swój mus przygotowałam z części obranych, a części nieobranych kawałków. Skórka dodaje intensywniejszego smaku i zagęszcza delikatnie strukturę musu. Jeśli nasza dynia jest dość zwarta i mączysta to zmiksujmy ją bez skórki, jeśli natomiast miąższ jest wodnisty to warto zmiksować go ze skórką lub po prostu delikatnie odcisnąć z nadmiaru soku.

KROK 2. Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy je na sztywną pianę. Twaróg mielimy w maszynce lub dokładnie przeciskamy przez praskę. Do zmielonego twarogu dodajemy żółtka, puree z dyni i chwilę razem ugniatamy np. tłuczkiem do ziemniaków. Następnie dodajemy pianę z białek i mieszamy*. Kolejno dodajemy sól, cukier waniliowy, łyżeczkę mąki ziemniaczanej oraz mąkę pszenną (najlepiej dodawać ją partiami). Masa jest dość kleista, dlatego warto mieszać ją drewnianą lub silikonową łyżką. 

* Kluseczki możemy przygotować także dodając całe jajka (bez ubijania piany). Zabieg ten jednak nada im miękkości i delikatności. 

KROK 3. Na stolnicę oprószoną mąką wykładamy porcje masy i formujemy z niej wałek, delikatnie spłaszczamy i pod skosem wycinamy kluseczki. Uformowane leniwe wrzucamy do lekko osolonego wrzątku i gotujemy około 1 minuty od momentu ich wypłynięcia na powierzchnię (dłuższe gotowanie sprawi, że kluseczki się rozpadną). Kluseczki wyciągamy z wody za pomocą łyżki cedzakowej. Podajemy polane roztopionym masłem i posypane cukrem. 
Leniwe dyniowe

PRZECHOWYWANIE
Leniwe, które chcemy podać na drugi dzień, polejmy odrobiną stopionego masła, co zapobiegnie ich sklejeniu. Przechowujemy je w lodówce w zamkniętym ceramicznym lub próżniowym naczyniu.  
MROŻENIE
Ugotowane leniwe możemy także zamrozić. Co zrobić żeby się nie posklejały? Układamy je na drewnianej lub plastikowej deseczce, aby nie stykały się ze sobą i wkładamy do zamrażarki. Następnie zamrożone już kopytka ściągamy z deseczki, przekładamy do woreczka i ponownie wkładamy do zamrażarki.
Leniwe dyniowe
Leniwe możecie podać także z zarumienioną na maśle bułką tartą.

Cukier możecie zamienić na zdrowszy słodzik tj. ksylitol czy erytrytol.

22 komentarze:

  1. Bardzo apetyczne kluseczki :) Leniwych w takiej wersji jeszcze nie jadłam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Takie leniwe bardzo chętnie przyrządzę :)
    Fajny patent z dwustopniowym zamrażaniem!

    OdpowiedzUsuń
  3. Wyglądają obłędnie. Piękny kolor

    OdpowiedzUsuń
  4. Cudowne te kopytka,w takim energetycznym kolorze 🧡

    OdpowiedzUsuń
  5. Mam swoje dynie, dziękuję za pomysł 💗

    OdpowiedzUsuń
  6. Piękne i bardzo apetyczne.
    Aż krzyczą z talerza żeby je zjeść.
    Pomysł świetny i do wykorzystania szczególnie teraz kiedy sezon na dynie w pełni.
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję bardzo 🧡
      To prawda :) Jestem wielką fanką leniwych, ale w te w dyniowym wydaniu uwielbiam! 🥰

      Usuń
  7. Ale świetny pomysł, iście jesienne danie :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo dobre leniwe. Chyba pierwszy raz w życiu wyszły mi takie piękne i pyszne. Dzięki za ten przepis! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wspaniale! Bardzo się cieszę, że leniwe smakowały 🧡🧡

      Usuń
  9. Chcę Pani serdecznie podziękować za ten przepis. Zapunktowałam przed Teściami.

    OdpowiedzUsuń