2021-12-11

Pierogi z kapustą i grzybami

Są potrawy, które najlepiej smakują w Święta i przez to nadają im wyjątkowego charakteru. Pyszne oraz aromatyczne pierożki z kiszoną kapustą i suszonymi grzybami to jedna z takich potraw, której nie może zabraknąć na wigilijnym stole. 
pierogi z kapustą i grzybami
Potrzebne składniki

CIASTO PIEROGOWE
- 600 g mąki pszennej
- około 360 ml gorącej wody
- 3 łyżki masła
- 1 płaska łyżeczka soli

FARSZ
- 700 g kiszonej kapusty
- 80 g suszonych grzybów
- 2 średnie cebule
- 3 łyżki oleju 
- 0,5 łyżeczki pieprzu
- sól do smaku

Przygotowanie
KROK 1. Grzyby płuczemy, zalewamy zimną wodą i odstawiamy na kilka godzin do namoczenia (najlepiej na noc). Na drugi dzień odlewamy 1,5 szklanki wody z grzybów, a w pozostałej części gotujemy grzyby do miękkości, odcedzamy, a gdy ostygną drobno siekamy.

KROK 2. Kapustę dobrze odciskamy z soku, przekładamy do garnka, zalewamy odlaną wcześniej wodą z grzybów i gotujemy do miękkości (około 45 minut), a następnie odsączmy i drobno siekamy.

KROK 3. Pokrojoną cebulę szklimy na oleju, dodajemy posiekaną kapustę oraz grzyby, doprawiamy solą oraz pieprzem i chwilę razem przesmażamy. Farsz odstawiamy do ostygnięcia.

KROK 4. Mąkę przesiewamy do miski i dodajemy do niej sól. Masło wkładamy do gorącej wody i wlewamy stopniowo do mąki. Na początku mieszamy wszystko łyżką, a następnie ręcznie wyrabiamy ciasto, aż przestanie kleić nam się do rąk.

KROK 5. Ciasto dzielimy na 2 lub 3 części. Jedną rozwałkowujemy na cienki placek i wycinamy z niego okrągłe placki za pomocą szklanki, a pozostałe części ciasta przykrywamy ściereczką lub miseczką. 

KROK 6. Na środek każdego placka nakładamy porcję farszu, składamy ciasto na pół i dokładnie zaklejamy brzegi. Na brzegach możemy upleść dodatkowo falbankę lub zrobić wzorek widelcem. Pierogi układamy na lnianej lub bawełnianej ściereczce, przykrywając je dodatkowo drugą, aby nie wysychały.
Pierogi z kapustą i grzybami
KROK 7.  Pierogi wrzucamy partiami na osolony wrzątek i gotujemy przez około 3 - 4 minuty od momentu wypłynięcia ich na powierzchnię. Pierogi wyciągamy za pomocą łyżki cedzakowej i odstawiamy na chwilę, aby obciekły z wody. Następnie polewamy je roztopionym masłem lub smarujemy olejem, aby zapobiec ich sklejaniu.

Pierogi z kapustą i grzybami możemy podawać jako samodzielne danie lub dodatek do barszczu wigilijnego. 

Pierogi z kapustą i grzybami

MROŻENIE. Jeśli chcemy zamrozić pierogi to wystarczy ułożyć je pojedynczo na deseczce lub tace wysmarowanej olejem lub wyłożonej papierem do pieczenia (zapobiegnie do ich przymarznięciu) i włożyć do zamrażarki. Kiedy zamarzną przełożyć wszystkie do woreczka na mrożonki i ponownie włożyć do zamrażarki. 

Pierogi z kapustą i grzybami

15 komentarzy:

  1. Jutro będę robić :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam i własne mi smaka na nie narobiłaś

    OdpowiedzUsuń
  3. Kasiu zgadzam się z z Tobą! U mnie takim daniem są uszka do barszczu. Takie z suszonymi grzybami robie tylko na Wigilię i mąż jest niepocieszony, że tak rzadko je robie 😉
    I muszę stwierdzić, że przepiękną falbankę zrobiłaś:) ja nie mam zdolnosci manualnych i mi nie wychodzi falbanka..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, zdecydowanie za rzadko jemy je w ciągu roku. Robiłabym częściej, ale nie mam cierpliwości do lepienia ;)
      Dziękuję Ci bardzo, ale to moja pierwsza falbanka. Nie wszystkie wyszły równe, ale mam nadzieję, że z czasem dojdę do wprawy ;)

      Usuń
  4. Jejku, mi nigdy nie wychodziła taka falbanka na pierogach :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moja pierwsza ;) Jeszcze nie idealna, ale z czasem podobno nabiera się wprawy :D

      Usuń
  5. Jaka falbanka, pierwszy raz widzę tak apetyczne pierogi 😃

    OdpowiedzUsuń
  6. Kasiu, widzę, że cudownie odnosisz się do klasyki, bardzo mi się to podoba. Nowości- nowościami, czasem trzeba pamiętać o tradycji. Pięknie polepione... zazdroszczę! Moje, może i smaczne, ale zawsze takie jakieś kulfony wychodzą ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Uwielbiam pierogi z kapustą i grzybami od najmłodszych lat.
      Zawsze przypominają mi wspaniałe smaki i aromaty oraz cudowne chwile z Rodziną.
      Dziękuję bardzo, ale u mnie falbanka też jeszcze musi dojść do wprawy :D

      Usuń
  7. W ubiegłym roku robiłam według Twojego przepisu. Były pyszne i w tym roku też je zrobię :-)

    OdpowiedzUsuń