2019-07-15

Makaron z kurkami i fasolką szparagową

Witajcie! :) Wracam do Was z nowymi połączeniami, które kocham tworzyć w mojej kuchni. Uwielbiam, gdy w efekcie powstaje niezwykle smaczna i finezyjna całość, ale nadal mogę zachwycać się smakiem poszczególnych składników dania. Dzisiaj zapraszam Was na makaron z kurkami i fasolką szparagową w kremowym sosie śmietankowym. Wspaniale komponują się tu także delikatne i lekko słodkie orzechy nerkowca. Zachwyciło mnie to proste i szybkie w przygotowaniu połączenie, dlatego jeszcze nie raz zagości na moim stole. Gorąco polecam! :)
Makaron z kurkami i fasolką szparagową
Potrzebne składniki

- makaron tagliatelle
- 200 g świeżych kurek
- 2 cebule szalotki
- 40 g orzechów nerkowca
- garść żółtej fasolki szparagowej
- 100 g śmietany 18%
- 100 g śmietanki kremówki
- mały ząbek czosnku
- plaster masła
- szczypta gałki muszkatołowej
- szczypta białego pieprzu
- sól do smaku

Przygotowanie
KROK 1. Oczyszczoną fasolkę szparagową gotujemy w lekko osolonej oraz posłodzonej wodzie około 8 - 10 minut, odcedzamy i krótko polewamy zimną wodą, aby zatrzymać proces gotowania. Fasolka powinna być ugotowana al dente, ponieważ wtedy zachowa najwięcej wartości odżywczych. 
KROK 2. Kurki płuczemy zimną wodą, a następnie delikatnie osuszamy je na ręczniku papierowym. Małe sztuki pozostawiamy w całości, a te większe kroimy na mniejsze kawałki. Na maśle szklimy pokrojone szalotki, a następnie dodajemy kurki, lekko solimy i dusimy około 5 minut na małym ogniu. Całość zalewamy śmietaną 18% oraz kremówką, dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, orzechy nerkowca, gałkę muszkatołową, biały pieprz oraz sól. Wszystko dusimy jeszcze przez chwilę do momentu zgęstnienia sosu.
KROK 3. Makaron gotujemy al dente w lekko osolonej wodzie. Ugotowany makaron dodajemy wraz fasolką szparagową do powstałego sosu z kurkami, mieszamy i wykładamy na talerze. 
makaron z kurkami i orzechami
Do sosu możemy dodać także posiekany świeży tymianek lub natkę pietruszki.
tagliatelle z kurkami
Trwa sezon na kurki. Warto sięgać po te grzyby, ponieważ niosą w swoim składzie błonnik, witaminy z grupy B, witaminę C, D, E i H oraz składniki mineralne m.in. żelazo, cynk i potas. Kurki w 90% składają się z wody, a pozostałe 10% stanowią węglowodany, tłuszcze oraz dobrze przyswajalne białka.

22 komentarze:

  1. Zdecydowanie jestem na tak i spisuję przepis :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie bym zjadła. Fajny pomysł na obiadek :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Prosto, pysznie i kolorowo - mniam :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo interesujący przepis. Oby tak dalej :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetnie połączyłaś składniki!

    OdpowiedzUsuń
  6. Super, bardzo podoba mi się makaron z takimi dodatkami :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Kocham makarony praktycznie ze wszystkim :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Z chęcią bym nawet teraz zjadła :D Tylko makaron musiałby być bezglutenowy, ale to nie problem :D

    OdpowiedzUsuń