Pesto to element kuchni włoskiej, który pokochałam najbardziej. Przygotowuję je bardzo często z różnego rodzaju ziół, orzechów, serów i rozmaitych składników. Postanowiłam odejść od tradycji i przygotować pesto z wykorzystaniem polskich produktów i roślin tj. czosnek, tradycyjny oscypek wędzony, orzechy, natka pietruszki czy zdrowy, tłoczony na zimno olej z polskiego rzepaku.Dzięki portalowi DoradcaSmaku.pl mogłam podzielić się swoim przepisem z szerszą publicznością na antenie TVP1 w programie "Przepis dnia" i wspólnie z przesympatyczną Ewą Olejniczak - mistrzynią w świecie kulinariów, przygotowałam pesto w iście polskim wydaniu.
Pesto w stylu polskim przeplata wiele smaków i aromatów, które w połączeniu tworzą niezwykłą harmonię i rozpieszczają nasze kubki smakowe. Ta kombinacja jest jedyna w swoim rodzaju, gdyż przeplatają się w niej nuty świeżości, wędzonki, słodkości miodu oraz musztardy kremskiej, a także wyrazistość polskiego czosnku i suszonej cebulki, która dodatkowo nadaje całości niepowtarzalnego smaku. Pesto idealnie komponuje się z makaronem i w tym wydaniu śmiało może konkurować z włoską tradycją. A jak je przygotować? Zapraszam do poznania składników i kolejnych kroków wykonania.
Pesto w stylu polskim z suszoną cebulką
Potrzebne składniki
- 2 pęczki natki pietruszki
- 70 g orzechów włoskich
- 70 g wędzonego oscypka
- 3 ząbki polskiego czosnku
- 150 ml tłoczonego na zimno oleju rzepakowego
- 2 łyżeczki musztardy kremskiej Prymat
- 1 czubata łyżeczka miodu gryczanego
- 70 g orzechów włoskich
- 70 g wędzonego oscypka
- 3 ząbki polskiego czosnku
- 150 ml tłoczonego na zimno oleju rzepakowego
- 2 łyżeczki musztardy kremskiej Prymat
- 1 czubata łyżeczka miodu gryczanego
PRZYPRAWY
- 3 łyżeczki suszonej cebuli Prymat
- 1 szczypta mielonego kminku Prymat
- Pieprz czarny- MŁYNEK Prymat
- sól ziołowa Prymat
Przygotowanie
KROK 1. Dokładnie umyte i osuszone liście natki pietruszki oddzielamy od grubych łodyg i przekładamy do naczynia.KROK 2. Orzechy włoskie prażymy na suchej patelni do momentu, aż zaczną wydzielać swój aromat. Podczas prażenia, mieszamy zawartość patelni i uważamy, aby nie przypalić orzechów.Uprażone orzechy studzimy i rozbijamy je dokładnie w moździerzu lub rozdrabniamy je za pomocą rozdrabniacza.KROK 3. Wędzony oscypek ścieramy na tarce o drobnych oczkach.* Do przygotowania pesto, wybierajmy odpowiednio twardy ser.KROK 4. Następnie do dużego rozdrabniacza przekładamy listki pietruszki, 3 ząbki czosnku oraz dolewamy część oleju rzepakowego. Wszystko miksujemy do momentu delikatnego rozdrobnienia ziół. Ważne aby, podczas miksowania nie doprowadzić do powstania jednolitej "papki", a jedynie odpowiedniego rozdrobnienia ziół (na talerzu kawałki pietruszki powinny otulać każdą makaronową sztukę).KROK 5. Do rozdrobnionych ziół i czosnku dodajemy miód gryczany, musztardę kremską, starty oscypek, rozdrobnione orzechy, szczyptę mielonego kminku, suszoną cebulę, dolewamy pozostałą część oleju rzepakowego i dokładnie mieszamy lub miksujemy (dosłownie chwilę) dla odpowiedniego połączenia składników.Całość doprawiamy solą ziołową oraz dość sporą ilością świeżo zmielonego pieprzu. Gotowe pesto podajemy z makaronem ugotowanym al dente.PRZECHOWYWANIE: W przypadku przygotowania większej ilości pesto, należy przełożyć je do słoiczka, wierzch zalać dodatkową ilością oleju rzepakowego, zakręcić i przechowywać w lodówce.
Serdecznie dziękuję portalowi DoradcaSmaku.pl za niesamowitą kulinarną przygodę w programie oraz firmie Prymat, także za jej asortyment aromatycznych przypraw i produktów, które urozmaicają moją kuchnię każdego dnia. Dzięki nim każdy posiłek jest prawdziwą ucztą dla podniebienia.Dziękuję także Ewie Olejniczak oraz całej ekipie telewizyjnej za wspaniały i miły czas podczas przygotowywania pesto oraz serdecznie polecam kolejne odcinki programu "Przepis dnia", w których możemy znaleźć niesamowite propozycje na przepyszne dania.Pozdrawiam także blogerkę Wioletę Szczepańską, którą miałam okazję spotkać podczas nagrań i której życzę dalszych sukcesów oraz mnóstwa kulinarnych inspiracji.Wszystkim czytelnikom życzę smacznego odkrywania różnorodnych odmian pesto, także tego w polskim stylu!
Kasiu ja Tobie również życzę wspaniałych i kolejnych osiągnięć kulinarnych i nie tylko. Mi również było bardzo miło Cię poznać:-)
OdpowiedzUsuńDziękuję i serdecznie pozdrawiam :)
UsuńZrobiłam twoje pesto i bardzo dziękuję za przepis. Najlepsze jakie jadłam
OdpowiedzUsuńMiło mi to czytać - dziękuję i pozdrawiam ciepło :)
UsuńŚwietnie wyszłaś Kasiu! Pozdrawiam Elka :-)
OdpowiedzUsuńSerdecznie dziękuję :*
Usuńwooow super !
OdpowiedzUsuńgratulacje :)
Bardzo dziękuję :) Pozdrawiam ciepło :*
UsuńWidziałem. Super Kasiu, jak zawsze :D
OdpowiedzUsuńDziękuję :*
UsuńWygląda rewelacyjnie! Istne arcydzieło :-) Palce lizać. Pozdrawiam i bardzo dziękuje
OdpowiedzUsuńWygląda cudownie! Istne arcydzieło :-) Muszę spróbować jak najszybciej. Pozdrawiam i dziękuję
OdpowiedzUsuńSerdecznie dziękuję :)
UsuńCudowne! Gratuluję wykonania :-) To idealnie trafia w mój gust.
OdpowiedzUsuńSerdecznie dziękuję :) Pozdrawiam :*
UsuńPoważnie!Naprawdę!Uwierz mi! To wygląda idealnie i jestem pewna że tak też smakuje :-) Gratuluję i życzę dalszych podobnych sukcesów ;-)
OdpowiedzUsuńDziękuję :) Bardzo mi miło. Pozdrawiam ciepło :*
UsuńŚwietnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńFaktycznie bardzo ciekawie napisane. Czekam na więcej.
OdpowiedzUsuń